Brasil!

Brazília a világ egyik legdinamikusabban fejlődő országa. São Paulo-ban élő magyarként szeretném eloszlatni a Brazíliával kapcsolatos félelmeket és felkelteni az érdeklődést eziránt a csodálatos és sokat ígérő ország iránt.

Friss topikok

  • Soti SP: Koszka Arpad: akoszka@gmail.com. Sok szerencset! (2012.02.20. 21:09) Bál Brazíliában
  • toddzsa: @doondee: Na még szép, hogy emlékszünk Zolikám! Remélem nem jön el az az állapot sohasem, amikor m... (2010.11.16. 10:31) Álomvilág
  • Soti SP: Paulista = Sao Paulo állam jelzője, tehát a Sao Paulo allambelieket hívják így Paulistano = Sao Pa... (2010.11.09. 00:39) São Paulo, telt ház
  • Soti SP: Kedves Mogyi82! Nem tudom melyik városban voltál, de valószínűleg Észak-Keleten. Az ottani városok... (2010.11.07. 23:58) Brazíliai választások
  • Soti SP: Kedves Dzsoko, Senki nem tiltja meg senkinek, hogy Brazíliáról beszéljen. Az az igazság, hogy a ma... (2010.11.07. 23:42) São Paulo By Night

Linkblog

Brazíliai választások

2010.10.27. 03:54 Soti SP

Hétvégén tartják a brazíliai választások második fordulóját. A magyar médiában persze ennek nyoma sincs. Mint hogyha nem is egy feltörekvő nagyhatalomról, a világ kilencedik legnagyobb gazdasági hatalmáról beszélnénk.

A The Economist persze címlapon hozza le a brazíliai választásokat. Mert ugye az angolokat ez érdekli, ugyanúgy mint bármelyik élelmesebb európai országot, amelyik tisztában van azzal, hogy Brazília igenis nagyhatalom lett.

A verseny az ország elnökségééert kétszereplős: egyik oldalon Dilma Roussef, a baloldali Munkáspárt jelöltje, Lula, a nyolc éve kormányzó elnök kiválasztottja áll, míg a másik oldalon José Serra, a (neve ellenére) konzervatív Szociáldemokrata Párt jelöltje. Dilmának (mert Brazíliában mindenkit csak a keresztnevén, vagy becenevén szólítanak) jó esélyei vannak arra, hogy az ország első női elnöke legyen, mert Lula, a nyolc év után leköszönő jelenlegi elnök, akinek még ma is nyolcvan százalék fölött van a népszerűsége, mindent megtesz azért, hogy jelöltje, volt kabinetfőnöke kerüljön hatalomra.

Már az is a brazil demokrácia nagy vívmánya, hogy Dilmának - 56%-os fölénnyel az első fordulóban - nem sikerült győznie. A brazil társadalom érettebb annál, minthogy a leköszönő elnök saját jelöltjét ellenvetés nélkül megválassza. Ebben különbözik például Oroszországtól. A brazíliai választásokat két nagyon előremutató tényező befolyásolja, befolyásolta: az egyik a Zöld Párt (Partido Verde) hihetetlen előretörése, akinek jelöltje, Marina Silva az első forulóban húsz százalékot kapott, ezzel hozzájárulva, hogy Dilma nem került az első fordulóban hatalomra, a másik az internet szerepe a választásokban. A szociális website-okon, a Facebookon és a Brazíliában nagyon elterjedt Orkut-on olyan jelentős Dilma-ellenes és Serra-párti propaganda folyt, ami érdemben befolyásolta a választások kimenetelét, legalábbis az első fordulóban.

Lula pártja, a PT (Munkáspárt) amikor hatalomra került a semmiből nyolc éve, a szegény rétegek megsegítését és a korrupció megfékezését tűzte zászlajára. Az első célnak úgy ahogy meg is felelt, viszont a korrupciót nemhogy nem fékezte meg, hanem az soha nem látott méreteket ölt a mai napig az országban. Lula teljes kormánya belebukott a különböző korrupciós botrányokba, csak ő - egyedülálló politikai adottságainak köszönhetően - került ki ebből sértetlenül. Az országnak nagyon jót tenne a kormányváltás, amire most, a választások második fordulója előtt van némi esély. Brazíliában a választás kötelező minden állampolgárnak. Az aki nem megy el választani, nem kaphat útlevelet, és egyéb büntetésekben részesülhet. Ez persze Dilmának kedvez, aki, Lula jelöltjeként a szegényebb rétegeket támogatja.

A brazil gazdaságot nehéz megállítani, bármi legyen is a választások eredménye. De Serra, aki már volt miniszter és évekig Sao Paulo Állam kormányzója, kétségtelenül jobb elnök lenne, mint Dilma, aki a hetvenes években terrorista volt, soha nem volt megválasztott tisztviselő és még fiatalkorában egy "Minden száz forint"-os boltot is sikerült csődbe vinnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://brasilsaopaulo.blog.hu/api/trackback/id/tr302402079

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

mogyi82 2010.11.07. 21:08:20

politikailag nem elemeztem braziliát, mert nyaralni mentem.de arra rájöttem hogy magyarországon nincs szegénység!2006-ban 10-20 dollárnak megfelelő reált keresett egy átlagos melós,tizedét mint az átlagos segély nálunk!és ők ezt nem csak várják,hanem minden nap dolgoznak érte! aki ott szegény az a kenyérfa gyümölcsét eszi,semmit nem kap, az emberek hitelre vesznek cipőt és ruhát,mert egy 5dolláros pólót nem tud egyösszegben kifizetni.az üzletekben a pénztárosok golyóálló üveg mögött ülnek, a bankba olyan páncélkocsikkal szállítják a pénzt mint amit nálunk a hadsereg használ (http://videa.hu/videok/jarmuvek/pszh-pancelozott-szallito-ha-harci-katona-pancel-VDfqx3JXRnBh4Rbp)és még ezt is naponta megtámadják! esténként 1,5 órás a kékfény, és abba bele sem fér az összes emberrablás és gyilkosság!a korrupciórol annyit hogy az akkori mezőgazdasági miniszter fél dunántulnyi esőerdőt irtot ki és adott el évente....Hogy nagy hatalom lesz, az nem kérdés,rengeteg az ásványkincs, erös a turizmus, és van is mit látni,ráadásul egy nagyon optimista ország.a szegénységük ellenére ők csapják a világ legnagyobb buliját(karnevál)!

Soti SP 2010.11.07. 23:58:09

Kedves Mogyi82!
Nem tudom melyik városban voltál, de valószínűleg Észak-Keleten. Az ottani városok (Fortaleza, Salvador) és Sao Paulo vagy Rio de Janeiro között akkora a különbség, mint London és Athén, vagy Párizs és Szófia között. Persze, hogy van szegénység Brazíliában, egy 200-milliós országban legalább százmillió ember él relatív szegénységben. És legalább 40 millió a felső-középosztály. (Nagyobb mint egész Spanyolország.)
2006 óta sok minden változott. Ma a minimálbér Brazíliában 550 reál, ami kb. 75.000 forintnak felel meg. Ebből azért itt nagyon jól meg lehet élni.
Egy bentlakó dadus havi 900-1000 reált keres (110-130.000 forint), plusz bentlakás és teljes ellátás. Egy házaspár, ahol a férj magánsofőr a feleség pedig dadus, vagy takarítónő megkeres havi 3-400 ezer forintot. A Lula-kormány érdeme az volt, többek között, hogy felemelte a legszegényebb rétegeket. Az éves 7-11 százalékos gazdasági növekedés pedig hozzájárul ahhoz, hogy minden társadalmi réteg egyre magasabb jövedelmi szinten éljen. Ezzel persze nem akarom azt mondani, hogy Brazíliában nincs szegénység. Igenis van. És van gazdagság: Sao Paulo megelőzte New Yorkot az egyfőre jutó helikoptereket tekinte, így ma világelső, itt van a világon a legtöbb Louis Vuitton és Montblanc bolt. A Lula-éra érdeme, hogy a középosztály is elkezdett nőni, valamilyen szinten ellensúlyozva az eddigi nagy különbségeket.
süti beállítások módosítása